Dlaczego warto zatrudnić adwokata?

Klienci indywidualni zgłaszają się do kancelarii głównie z trudnymi do rozwiązania problemami, które spotykają ich w życiu prywatnym i zawodowym. Mogą to być sporne kwestie dotyczące prawa cywilnego i odszkodowań, prawa pracy, ochrony konsumentów, prawa bankowego i administracyjnego, a także prawa własności intelektualnej. Pomoc adwokata często przydaje się również przy bieżących konsultacjach i przy weryfikacji ważnych dokumentów, a w poważniejszych przypadkach – w postępowaniu karnym czy wykroczeniowym.

Niestety, adwokat jest najczęściej potrzebny w sprawach zupełnie innej natury, a mianowicie w sprawach rodzinnych. To właśnie alimenty, spadki, a przede wszystkim rozwody pochłaniają większość czasu pracowników kancelarii. Nic w tym dziwnego – rozwód to nic przyjemnego i już z samą jego wizją ciężko jest sobie poradzić, a na poróżnionych małżonków czeka jeszcze trudna przeprawa przez postępowanie sądowe. W sytuacji, kiedy rozprawa ma przebiec za porozumieniem stron, nie ma powodu do większych obaw, ale jeśli rodzice walczą o pełne prawo do opieki nad dzieckiem lub o podział majątku – wtedy potrzebna będzie pomoc prawnika.

Odpowiedni adwokat pomoże zaoszczędzić stresu, którego raczej nie brakuje podczas postępowania. Opłacając swojego reprezentanta, dbamy o własne interesy oraz o ich poprawne i przekonujące przedstawienie przed Sądem. Często nie mamy pojęcia, czy istnieje jakiś scenariusz, wedle którego odbywa się cała rozprawa i nie wiemy, jak się zachować. W takim przypadku pomoc prawnika, który przygotuje nas na każdą okoliczność, okaże się nieoceniona.

Jeśli chodzi o postępowanie rozwodowe, warto pomyśleć o adwokacie zwłaszcza przy okazji pisania pozwu. Prawnik nie jest bowiem konieczny w trakcie samej rozprawy, ale wcześniej trzeba mieć pewność, że pismo procesowe zostało napisane bez zarzutu. Także w sytuacji, jeśli to ty otrzymałeś pozew od współmałżonka, najlepiej skonsultuj go z adwokatem, żeby dobrze zrozumieć jego prawne konsekwencje. Pomoc prawnika przyda się już na samym etapie podejmowania decyzji na temat tego, który scenariusz rozwodu obrać – za porozumieniem stron czy z orzekaniem o winie.

O ile w pierwszym przypadku strony zazwyczaj radzą sobie same, o tyle w drugim umiejętności adwokata są już na wagę złota. Rozwód z orzekaniem o winie wymaga dowodów i zeznań świadków – wszystko to trzeba dobrze zaplanować i uporządkować. Ponadto mało kto samodzielnie udźwignie zawiłości prawa rodzinnego, jeśli dojdzie do walki o władzę rodzicielską czy do konieczności eksmisji małżonka. Często za sukcesem danej strony stoi właśnie dobry adwokat. Poznań, Warszawa, Kraków, Wrocław i inne większe miasta pozwalają zazwyczaj na wybór usług wielu różnych kancelarii. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z opiniami poprzednich klientów danego prawnika.

Dodaj komentarz